Kam dále po škole?

Přijímací řízení ve školním roce 2024/2025

Jednotná přijímací zkouška, jež se koná formou písemného testu ze vzdělávacího oboru Český jazyk a literatura a písemného testu ze vzdělávacího oboru Matematika a její aplikace ve dvou termínech, je stanovena v řádném termínu na dny

Čtyřleté obory vzdělání, včetně nástavbového studia:

 1. termín: pátek 11. dubna 2025

 2. termín: pondělí 14. dubna 2025 

 

Obory šestiletých a osmiletých gymnázií:

 1. termín: úterý 15. dubna 2025 

 2. termín: středa 16. dubna 2025

 

Jednotná přijímací zkouška v náhradním termínu je stanovena pro všechny uvedené obory vzdělání na dny: 

1. termín: úterý 29. dubna 2025 

2. termín: středa 30. dubna 2025

Jednotná přijímací zkouška se nekoná při přijímacím řízení do oborů vzdělání se závěrečnou zkouškou, do oborů vzdělání s výučním listem, do oborů zkráceného studia a do oborů vzdělání středních škol skupiny 82 Umění a užité umění. Možnost konání školní přijímací zkoušky tím není dotčena. Řádný termín školní přijímací zkoušky a talentové zkoušky se koná v pracovních dnech v období od 15. března do 23. dubna tak, aby se alespoň jeden z termínů konal v jiný den než jednotná přijímací zkouška; náhradní termín školní přijímací zkoušky a talentové zkoušky se koná v pracovních dnech v období od 24. dubna do 5. května tak, aby se konal v jiný den než jednotná přijímací zkouška. V případě oboru vzdělání Gymnázium se sportovní přípravou se koná talentová zkouška i jednotná přijímací zkouška v termínech uvedených výše.

 

Přijímačky ve školním roce 2024/2025

Kdy a jak podat přihlášky:

Od letošního školního roku je termín podání přihlášek pro všechny obory vzdělání sjednocený. Tedy jak pro obory s talentovou zkouškou (umělecké obory, konzervatoře a gymnázia se sport. přípravou) tak pro obory vzdělání bez talentové zkoušky platí termín 1. - 20. února 2025. 

Nově je možné podat až 3 přihlášky na obory bez talentové zkoušky. Pro ty, kdo se bude hlásit na obory s talentovými zkouškami, si budou moci podat ještě další dvě přihlášky, tedy celkově mohou mít podáno až 5 přihlášek.

Od školního roku 2024 pro podávání přihlášek funguje elektronický systém DiPSy (digitální přihlašovací systém). 

Přesné informace k podávání přihlášek najdete na 

https://www.prihlaskynastredni.cz/index.html

 

INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ DO STŘEDNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ UCHAZEČŮ O OBORY S TALENTOVOU ZKOUŠKOU VE ŠKOLNÍM ROCE 2024/2025:

https://msmt.gov.cz/file/63303/

 

INFORMACE K PŘIJÍMACÍMU ŘÍZENÍ DO STŘEDNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ UCHAZEČŮ SE SPECIÁLNÍMI VZDĚLÁVACÍMI POTŘEBAMI OD 1. LEDNA 2024

https://msmt.gov.cz/file/61861/

 

Jak si vybrat střední školu neboli

praktické rady před rozhodnutím:

  • Všechno začíná u tebe. Zamysli se nad sebou, kdo jsi, co tě baví, a co umíš. Objevuj svoje přednosti, schopnosti, vlohy, zájmy, ale i svoje nedostatky a slabá místa. Nezapomeň na svůj zdravotní stav, který může někdy výběr ovlivnit.  Přemýšlej o svých studijních výsledcích, jak přistupuješ k učení, jak si poradíš, když něčemu nerozumíš. Udělej si svou myšlenkovou mapu. 

  • Promluv si o sobě s někým, kdo tě zná v různých situacích, tím zjistíš, jak působíš navenek, jak tě vnímá okolí, jaký dopad má tvoje jednání. Budeš mít další podnět do skládanky „KDO JSEM JÁ“. Je to cenná informace, která tě může i překvapit.

  • Vytvoř si seznam oborů, které by tě bavily. Zapiš si ty, které tě něčím osloví. Zároveň zjisti více o oborech – co se naučíš, co tě čeká po škole.  Pak můžeš hledat školy, které tyto obory vyučují, co zajímavého nabízejí atd.

  • Hlídej dny otevřených dveří (DOD), nepropásni je.  Rozhodně se jeď do škol podívat. Důležité je nebát se na nic zeptat, a to jak učitelů, tak studentů. Připrav si otázky a ptej se na všechno, co tě zajímá – např. na způsob výuky, kde probíhá odborná praxe a výcvik, jaké mimoškolní aktivity pořádají, jak škola řeší různé problémy, jak je to s absolventy této školy.  Dny otevřených dveří probíhají již od podzimu. Osobní kontakt s učiteli i studenty je k nezaplacení. Sežeň si i reference o škole. 

  • Připrav se na přijímačky, pokud si zvolíš maturitní obor.  Štěstí přeje připraveným. Zjisti více o povinné jednotné zkoušce z českého jazyka a matematiky. Některé střední školy pořádají za určitý poplatek tzv. přijímačky nanečisto. Kromě toho existuje i široká nabídka soukromých společností nabízející přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, testy či online přípravu.

 

Informační leták

Atlas školství/ Výběr povolání, oboru:

http://www.atlasskolstvi.cz/

https://www.infoabsolvent.cz/

https://www.mujzivotposkole.cz/

https://www.seznamskol.cz/

 

Profesní testy/ Sebetestování online:

http://www.infoabsolvent.cz/Profitest

https://www.emiero.cz/

https://dotaznik.zlkraj.cz/

https://zkouskaosobnosti.cz/

https://www.testmojeplus.cz/

https://www.salmondo.cz/

 

INFORMACE O POVOLÁNÍCH:

https://nsp.cz/    Národní soustava povolání

https://www.remeslojecool.cz/   Videoukázky řemesel

https://www.platy.cz/  Informace ohledně platů a mezd

 

Příprava k přijímacím zkouškám:

https://cermat.cz/ jednotné přijímací zkoušky na SŠ, testy z předchozích let 

https://www.scio.cz/ příprava na přijímací zkoušky 

https://www.zkousky-nanecisto.cz/9trida příprava na přijímací zkoušky

https://tau.cermat.cz/ NOVINKA: online procvičovací aplikace pro přípravu na přijímací zkoušky. Můžete zde procvičovat buď celý test nebo jen vybranou skupinu úloh. Výsledky jsou vyhodnocené online.